Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2011

(8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ) Αχιλλεας Οβρυας - Δαφνη Πατρων 4-2: Καλο ποδοσφαιρο,παντα ομως λειπει το αποτελεσμα!

Αν και βρεθηκε μπροστα στο σκορ,με διαστηματα καλης μπαλας,η Δαφνη ουσιαστικα για αλλον εναν αγωνα παραδοθηκε στον κακο της εαυτο και γνωρισε την ηττα με 4-2 απο τον πρωτοπορο Αχιλλεα..
 Η ομαδα μας παραταχθηκε στο "Da Luz" με ενα 4-3-3 εχοντας αρκετες αλλαγες στην συνθεση της.Οπως μας εχει συνηθισει φετος,για αλλον εναν αγωνα μπηκε παρα πολυ δυνατα στο ματς και εκλεισε τον Αχιλλεα στην περιοχη του.Μολις στο 1ο λεπτο της αναμετρησης επειτα απο ψηλο πρεσινγκ στην αντιπαλη αμυνα,οι παιχτες της Δαφνης εκλεψαν την μπαλα,με το σουτ του Μαυρογενη να κοντραρει στην αμυνα και ο επερχομενος Βιτσος δεν καταφερε να τσιμπησει την μπαλα προ του αντιπαλου γκολκιπερ που αναγκαστηκε να βγει απο την περιοχη του και να διωξει με τα ποδια.Η μπαλα δεν περασε το κεντρο και η Δαφνη συνεχιζε να πιεζει ωσπου το γκολ δεν αργησε να ερθει.Επειτα απο αψογη πασα του Χριστοφορατου,οπου περασε την μπαλα αναμεσα στο κεντρικο διδυμο του Αχιλλεα ο Ορφανος βγηκε τετ α τετ με το τερμα και με ψυχραιμο πλασε εστειλε την μπαλα κατω απο τα ποδια του αντιπαλου γραφοντας το 0-1 μεσα σε κατασταση ενθουσιασμου.Η γκρινια δεν αργησε να ερθει για τους παιχτες του Αχιλλεα που εβλεπαν τον Χριστοφορατο να κανει ο,τι θελει στο κεντρο του γηπεδου βγαζοντας πασες "παρτο-βαλτο" που ομως δεν ευτυχησαν να μετατραπουν σε γκολ.Στο 14' εγινε η πρωτη αλλαγη ,με τον προπονητη της Δαφνης να περναει στον αγωνα τον μικρο και ταλαντουχο Κεχρανια στην θεση του Βιτσου,δινοντας ταχυτητα στα ακρα του.Ετσι μολις στο 17ο λεπτο και σε μια φαση αντεπιθεσης ο Χριστοφορατος εκανε μια κουρσα 30 μετρων και πασαρε στον Κεχρανια που βγηκε μονος με το τερματοφυλακα,στελνοντας την μπαλα ομως αρκετα μετρα αουτ.Εχοντας αρκετες τελικες προσπαθειες η Δαφνη εδειχνε να κυριαρχει κατα κρατος στο πρωτο 20λεπτο,πραγμα που μετα εξαφανιστηκε.Ο Αχιλλεας ανεβηκε,πιεσε,ενω το κεντρο της Δαφνης ηταν ανυπαρκτο.Κανοντας πολλες εσωτερικες αλλαγες ο Παχης θελησε να τονισει τον αξονα του διχως επιτυχια.Ο Αχιλλεας ηλεγξε τον ρυθμο του αγωνα και προσπαθησε με βαθιες μπαλιες να απειλησει,διχως καποια κλασσικη φαση.Ετσι το λαθος δεν αργησε να γινει και κοντα στα μεσα του 1ου ημιχρονου ηρθε η ισοφαριση αφου η μπαλα δεν διωχτηκε επειτα απο εκτελεση κορνερ και ολιγωρια στην αμυνα,γραφτηκε το 1-1.Η γκρινια διαδεχτηκε και τους παιχτες της Δαφνης,εχοντας ως επομενο να δεχτουν και δευτερο γκολ απο στημενη φαση παλι,αυτην την φορα ομως με κεφαλια.Διχως πολλες φασεις εληξε το 1ο ημιχρονο με το σκορ να ειναι 2-1..
 Η ομαδα μπηκε στον αγωνιστικο χωρο διχως καποια αλλαγη και φανηκε αποφασισμενη να ισοφαρισει.Ετσι η μεγαλη ευκαιρια δεν αργησε να ερθει.Στο 48ο λεπτο ο Σπαρταλης πηρε την μπαλα στον χωρο του κεντρου και επειτα απο μεγαλη κουρσα περνοντας καθε αντιπαλο και με την βοηθεια της τυχης κερδιζοντας 2 κοντρες,βγηκε τετ α τετ με τον αντιπαλο γκολκιπερ ομως το δυνατο σουτ του κοντραρε στα ποδια του δευτερου και η φαση ελειξε με την αμυνα να διωχνει μακρυα.Η Δαφνη ομως δεν τα παρατησε και 5 λεπτα αργοτερα και συγκεκριμενα στο 54ο λεπτο κεφαλια του Αποστολοπουλου απο το σημειο του πεναλτυ περασε εκατοστα μολις απο το δεξι καθετο δοκαρι της εστιας,χανοντας ετσι αλλη μια καλη ευκαιρια για γκολ.Και οπως λενε,αν δεν βαλεις γκολ,θα φας! Στην αμεσως επομενη φαση και επειτα απο χαμηλη σεντρα απο δεξια ο αμυντικος της ομαδας στην προσπαθεια του να διωξει εστειλε την μπαλα στα διχτυα του ανυμπορου να αντιδρασει Φιλιππακοπουλου,πετυχαινοντας αυτογκολ (Μπορουμε να πουμε οτι το σουτ του παντως ηταν εκπληχτικο,θα ταιριαζε απολυτα σε σεντερ φορ!) Ετσι,αυτο το γκολ εκοψε τα φτερα της ομαδας οπου 4 λεπτα αργοτερα δεχτηκε και το 4-1 σε μια αντεπιθεση,οταν αρκετα  ωραιο σουτ εκτος περιοχης κατεληξε στο αριστερο παραθυρακι του ατυχου γκολκιπερ.Στο 55' ο Παναγιωτοπουλος περασε στην θεση του Μαυρογενη και η Δαφνη πιεσε σε μια υστατη προσπαθεια για κατι καλο.Δημιουργησε φασεις,πιεσε ψηλα,ενω μερικα αρκετα σκληρα μαρκαρισματα των παιχτων του Αχιλλεα χαριστηκαν με κιτρινη απο τον διαιτητη της αναμετρησης.Ετσι στο 80ο λεπτο ο Κεχρανιας επειτα απο ασιστ του Αποστολοπουλου εγραψε το 4-2,χανοντας ενα λεπτο πριν αλλη μια κλασσικη φαση για γκολ,οπου σε θεση τετ α τετ εστειλε την μπαλα αουτ.Τα λεπτα κυλησαν και ο Αρχοντας του αγωνα σφυριξε τη ληξη του παιχνιδου,το οποιο βρηκε τον Αχιλλεα πρωτο στην βαθμολογικη καταταξη και την Δαφνη να φευγει με σκυμμενο το κεφαλι,καθως για αλλη μια φορα,η αρκετα καλη κατα διαστηματα παρουσια της δεν σταθηκε αρκετη να της χαρισει τους 3 βαθμους..

ΣΚΟΡΕΡ: Ορφανος 7',Κεχρανιας 80'
ΑΣΙΣΤ: Χριστοφορατος,Αποστολοπουλος
ΣΥΝΘΕΣΗ: Φιλιππακοπουλος,Δαρμας,Στασινοπουλος,Ζαγκλας (80' Αναστασοπουλος), Μητροπουλος,Σπαρταλης,Αποστολοπουλος,Ορφανος,Βιτσος (14' Κεχρανιας), Χριστοφορατος,Μαυρογενης (60' Παναγιωτοπουλος)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σπαρταλης,Δαρμας,Χριστοφορατος